Menu We present: the European competition!
News
We present: the European competition!

We present: the European competition!

This year 45 films have been selected for the European competition. The films are made by filmmakers from all across Europe. The highly appreciated films are in the running for the Best European Short in the categories fiction, documentary, and animation.

The films from the European competition are divided into ten programs. The programs are screened at Go Short 2020. The winners in the category fiction, documentary and animation may qualify their film for the Oscars.

European competition

In alphabetical order:

  1. 3 Logical Exits
    Mahdi Fleifel / documentary / DK, GB, LB / 2020 / 15′
  2. A Film (En Film)
    Mårten Nilsson / art / SE / 2019 / 4′
  3. Akaboum
    Manon Vila / fiction / FR / 2019 / 30′
  4. All The Fires the Fire
    Efthimis Kosemund Sanidis / fiction / GR / 2019 / 24′
  5. Apiyemiyekî?
    Ana Vaz / art / FR, NL / 2019 / 27′
  6. At the Entrance of the Night (À l’entrée de la nuit)
    Anton Bialas / art / FR / 2019 / 19′
  7. Autumn Waltz
    Ognjen Petković / fiction / RS / 2019 / 18′
  8. Betty
    Will Anderson / animation / GB / 2019 / 14′
  9. Black Sun (Sol Negro)
    Maureen Fazendeiro / art / PT, FR / 2019 / 7′
  10. Cloud Forest
    Eliane Esther Bots / documentary / NL / 2019 / 18′
  11. Deep Love (Kohannia)
    Mykyta Lyskov / animation / UA / 2019 / 14′
  12. Dont Know What
    Thomas Renoldner / art / AT / 2019 / 8′
  13. Drive (Pulsion)
    Pedro Casavecchia / animation / AR, FR / 2019 / 7′
  14. Dummy (Atkurimas)
    Laurynas Bareisa / fiction / LT / 2020 / 13′
  15. Eyes on the Road 
    Stefanie Kolk / fiction / NL / 2019 / 17′
  16. Genius Loci
    Adrien Merigeau / animation / FR / 2019 / 16′
  17. How to Disappear
    Robin Klengel, Leonhard Müllner & Michael Stumpf / documentary / AT / 2020 / 21′
  18. Hydebank
    Ross McClean / documentary / GB, IE / 2019 / 16′
  19. I Need The Handshakes (Mnie treba pociskau)
    Andrei Kutsila / documentary / PL / 2020 / 18′
  20. If Then Else
    Carla Simón / fiction / ES / 2019 / 16′
  21. Imbued Life (Udahnut zivot)
    Ivana Bosnjak & Thomas Johnson / animation / HR / 2019 / 12′
  22. Ore
    Claudia Larcher / art / AT / 2018 / 6′
  23. Perpetual Night (Noite Perpétua)
    Pedro Peralta / fiction / PT, FR / 2020 / 17′
  24. Prince Jordan
    Adrien Selbert / fiction / FR / 2019 / 30′
  25. Purpleboy
    Alexandre Siqueira / animation / PT, FR, BE / 2019 / 14′
  26. Salsa
    Igor Dimitri / fiction / PT, AR / 2020 / 13′
  27. Shazai Screens
    Paul Heintz / documentary / FR / 2020 / 23′
  28. Sheep, Wolf and a Cup of Tea… (Moutons, Loup et Tasse de Thé…)
    Marion Lacourt / animation / FR / 2019 / 12′
  29. Slug Life
    Sophie Koko Gate / animation / GB / 2019 / 7′
  30. Surge
    Billy Roisz & Dieter Kovacic / art / AT / 2019 / 5′
  31. Symbiosis
    Nadja Andrasev / animation / FR, HU / 2019 / 13′
  32. That Which Is to Come Is Just a Promise
    Flatform / art / NZ, NL, IT, FR / 2019 / 22′
  33. The Animal (Tskhoveli)
    Amiran Dolidze / fiction / GE / 2019 / 24′
  34. The Birthmark (El lunar en su espalda)
    Pia Ilonka Schenk Jensen & Bernhard Hetzenauer / documentary / AT, DE, DK, MX, NO / 2019 / 11′
  35. The Bite (A Mordida)
    Pedro Neves Marques / fiction / PT / 2019 / 26′
  36. The Philosophy of Horror – Part. I. / Etymology (A horror filozófiája – 1. rész / Etimológia)
    Péter Lichter & Bori Máté / art / HU / 2019 / 8′
  37. To the Living (À l’usage des vivants)
    Pauline Fonsny / documentary / BE / 2019 / 28′
  38. Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves (Toomas Teispool Metsikute Huntide Orgu)
    Chintis Lundgren / animation / EE, HR, FR / 2019 / 18′
  39. Vacancy (Pustostan)
    Agata Trzebuchowska / fiction / PL / 2019 / 29′
  40. Villa Empain
    Katharina Kastner / documentary / BE, DE, FR, AT / 2019 / 25′
  41. Waste no.4 New York, New York
    Jan Ijäs / documentary / FI / 2020 / 20′
  42. Why Slugs Have No Legs (Warum Schnecken Keine Beine Haben)
    Aline Höchli / animation / CH / 2019 / 11′
  43. Winter in the Rainforest (Talv vihmametsas)
    Anu-Laura Tuttelberg / animation / EE, LT, MX / 2019 / 9′
  44. Woman Without a Child (Mujer Sin Hijo)
    Eva Saiz / fiction / ES / 2019 / 15′
  45. Wood Child and Hidden Forest Mother
    Stephen Irwin / animation / GB / 2019 / 10′